Rodiče polského chlapečka nemocného leukémií shání dárce krevní skupiny B-RH negativní. Cikánka pobírající 45 000 Kč na sociálních dávkách žádá o úvěr. Nespotřebované mléko se míchá s čerstvým a počet pasterizací je vyznačen na dně krabice. Vlčí smečku vedou staří a nemocní jedinci, kteří určují rychlost pohybu všech.
Co má společného tato na první pohled nesourodá směsice informací? Jsou to lži a po dlouhé měsíce kolují mezi lidmi na sociálních sítích. Jste-li uživateli Facebooku, nejspíš jste se s nimi také setkali. Poznali jste, že se jedná o nepravdy, anebo jste jim věřili?
Jak tedy odhalit podvod?
1. všímejte si pravopisu
Seriózní informace (nejen) na internetu bývají psány spisovnou češtinou bez pravopisných chyb. Pokud narazíte na do očí bijící hrubky a překlepy, většinou se jedná o podvodný pokus za nějakým účelem získat pozornost veřejnosti.
2. dbejte na detaily
Je příspěvek podepsaný a lze dohledat jeho autora? Je-li příspěvek anonymní, existuje vyšší pravděpodobnost, že se nezakládá na pravdě nebo je zmanipulovaný.
Shoduje se uváděným datem a okolnostmi se skutečnostmi, s nimiž je dáván do souvislosti?
Před časem oběhla sociální sítě fotografie balených kuřecích stehen s logem prodejního řetězce Billa a nálepkou deklarující, že drůbež byla zabita islámskou halal porážkou. Neznámý autor zde tvrdil, že řetězec toto maso aktuálně prodává. Při bližším prozkoumání bylo na obrázku vidět datum spotřeby o rok starší než samotný příspěvek. Obchod maso skutečně prodával, ale brzy jej z prodeje stáhl, o čemž informovala média. Ke zjištění pravdy tedy stačila trocha pozornosti a minuta hledání na Google.
3. pozor na emoce
Pokud se v internetových vodách setkáte s články, fotografiemi a jinými příspěvky, které jsou zřetelně vytvořeny s tím, aby jitřily emoce, aniž by předkládaly skutečné argumenty a ověřitelné informace, s největší pravděpodobností se vás jeho autor snaží napálit.
Mezi internetovými podvodníky jsou oblíbené texty a fotografie, které využívají rasismus, sociální nerovnováhu znevýhodněných skupin a obecně témata, která ve čtenářích vyvolávají strach, vztek, popřípadě soucit. Nenechte se jimi strhnout a informace si raději ověřte.
4. poraďte se
Prozkoumali jste podezřelý obsah ze všech stran, ale stále si nejste jisti, jestli se jedná o reálnou záležitost, nebo ne? Můžete využít některého z důvěryhodných webů, které se na ověřování podezřelých informací specializují. Jedním z nejznámějších je hoax, kde najdete aktuální seznam hoaxů a internetových podvodů všeho druhu společně s vyjádřením kompetentní osoby, která podvodné informace vysvětlí, popřípadě uvede na pravou míru.
Pozor na manipulaci!
Teď, když už víte, že nelze věřit všemu, co si na mezinárodní počítačové síti přečtete, nelze si odpustit jedno upozornění. Existuje totiž forma manipulací mnohem sofistikovanějších, než jsou prosté provokativní texty psané špatnou češtinou a šířené bez podpisu autora. Politická demagogie je mnohem nenápadnější a častokrát usiluje o znevěrohodnění nepohodlných informací.
Internet je svobodné médium a ze své podstaty zde může napsat kdokoliv cokoliv. Je pak pouze na čtenářích, jak s danou informací naloží. Rozeznat hoax od opravdové informace je však někdy skutečně obtížné. Je proto bezpodmínečně nutné použít především kritické myšlení a zdravý rozum.