Byli jste někdy na výletě v Polsku. Někdy na podzim, nebo v zimě na horách? Určitě jste si všimli zvláštního nápoje. Piwo Grzane, je v Polsku velice oblíbeným nápojem. Obdobně jako Wino Grzane. Na ohřívaném pivu si Polsku pochutnáte v cenách kolem 10 zlotých. Záleží na lokalitě a samozřejmě na úrovni stravovacího zařízení. Můžete si pomyslet, že Poláci ve vztahu k pivu mají vůbec divné chutě. Náš národní nápoj tam zhusta „przní“ panákem ovocného sirupu. Každou ingredienci si v hospodě kupují zvlášť a pivo si dobrovolně „zprzní“ až sami a dobrovolně na svém stole.
Ale vraťme se k horkém pivu. Je opravdu jen horké. Nezahřívá se však na teplotu blízkou varu, jak se děje u svařeného vína. Horké pivo se udržuje před podáváním v teplotě kolem 40 oC. Pokud si chcete tento nápoj připravit v domácích podmínkách, budete potřebovat kromě piva ještě med, badyán, kardamom, zázvor, muškátový oříšek a skořici. Na jeden litr piva přidejte 3 lžičky medu, jednu hvězdičku badyánu, půl lžičky kardamomu. Ostatní koření dle vlastního uvážení. Pivo ohřívejte opatrně. Neměli byste jej zahřát víc, než je nutné. Teplota musí být hned „konzumovatelná“.
Na rozdíl od ohřívaného piva, svařené víno se připravuje při vyšších teplotách. Také by však nemělo přijít k varu. Ideální teplota je taková, kdy se z nápoje zrovna začne odpařovat alkohol.
Víno pro přípravu nápoje používáme kvalitní. Podle toho, jaké máme v oblibě, volíme červené, nebo bílé. Zajímavý svařák připravíme ale také z růžového vína. Víno připravujeme tak, že nejdříve v troše vody povaříme hřebíček s kouskem celé skořice. Získáme tak co nejvíce esencí z tohoto koření. Kdo má to rád, přidá trochu pomerančové kůry a kousíček badyánu. Teprve do tohoto vývaru nalejeme víno. Víno při ohřívání nemícháme, pouze pozorujeme. Když se na něm začne tvořit pěna a vše bude vypadat, že se blíží bod varu, ohřívání přerušíme. Víno scedíme do skleniček, osladíme a přiložíme kolečko citrónu.
Popíjejte v pozitivní pohodě a s přáteli.