Ještě více lidí, než kolik se jich této činnosti věnuje, se na šerm chodí dívat. Vystoupení šermířských skupin můžeme vidět na různých slavnostech. Jako příklad mě napadá Císařský den v Kadani v Ústeckém kraji.
Jak už jsem zmínila, vystoupení mají na svědomí šermířské skupiny, kterých je v u nás víc, než dost. Zde jsou jména několika z nich:
● Carpe Diem
● SHŠ Pětilistá růže z Tábora
● Convictus
● Orkistan
● nebo Gobaro
Právě skupina Gobaro vyhrála v roce 2008 Mistrovství historického šermu, které se konalo v San Marinu, a odnesla si rovnou tři medaile. Navíc její členové účinkují a tvoří choreografii v bojových scénách a šermu v našich divadelních představeních.
Provozování tohoto hobby je bez pochyby neskutečná zábava a možnost adrenalinového zážitku. Je to ale velice náročné po stránce fyzické a finanční. Člověk, který se rozhodne pro šerm, musí mít také dostatek volného času na trénování a na samotné účinkování na akcích. Doba tréninku se dá odhadnout přibližně na sto hodin, plus studium dobových materiálů. Finanční nákladnost se týká přesných kopií dobových zbraní a oblečení, ve kterých musí být souboje předváděny.
Co je tedy na historickém šermu tak zábavného? Každý, koho toto hobby přiláká, se může na vlastní kůži přesvědčit, jaké to je držet v rukou chladnou zbraň, která ve středověku brala životy. Mohou zažít to, jak se asi cítili lidé, kteří byli hodni meče a měli tu čest s ním bránit svou vlast nebo dobývat další města. Věřím, že se najdou tací, kteří by se rádi alespoň na chvíli stali třeba králem Artušem. Někteří by možná namítali, že lepší, než Artuš, by byli mušketýři, jenomže ti byli ozbrojeni kordy.
Tak co? Přesvědčili Vás tyto informace? Půjdete do toho a stanete se šermířem, či šermířkou? Pokud o tom uvažujete, určitě byste chtěli vědět, jak toho docílit.
Od roku 1999 je v Praze otevřena škola šermu Digladior. Jejím úkolem je přispět k obnově starého šermířského umění a pomoci zachovat jeho scénickou podobu. Řada lektorů a lektorek Vás v celém školním roce budou připravovat na turnaje, které pořádají, a posléze ke zkouškám. Jedním z turnajů byl například loňský Turnaj v šermu dlouhým mečem. Možná si říkáte, že je hloupost vyučovat něco, co vídáte v pohádkách, ale opravdu se to děje a je to možné. Studium šermu je rozděleno do 9 semestrů.
Je tu ale také možnost kroužku jak pro děti, tak pro dospělé. Kroužek byl ke studiu přidán v roce 2013. Jeho průběh je bezpečný, takže dětem nic nehrozí. K výcviku se používají trubky omotané molitanem nebo trubky plastové.
Dobový šerm je velice vhodná, i když netradiční, aktivita, ve které si každý účastník najde něco svého. Děti vyčerpají energii, dospělí si splní sen o rytířích. Myslím, že toto umění si nezaslouží, aby bylo jen tak zapomenuto.