Jistě už jste slyšeli o nedostupnosti hypoték, a vysokých cenách nemovitostí. Základem pro získání hypotéky je prokazatelný příjem, a čistý registr. Kolik ale musíte vydělávat, abyste získali tu kterou hypotéku, a co dělat, když na ni v bance nedosáhnete?
Hypotéka na koupi bytu
Hypotéka na koupi bytu má víceméně stejné podmínky, jako hypotéka na financování jakékoliv jiné nemovitosti. U ceny bytu záleží na jeho velikosti, vybavenosti, stavu, ale také lokalitě. Pokud nesháníte byt v hlavním městě, a vystačíte si například s rozsahem 2+1, s troškou štěstí, a velkou snahou seženete takový byt okolo 3 milionů korun. Takto veliký byt je vhodný spíš pro jednotlivce, či samotného rodiče s dětmi, ačkoliv pokud si do obývacího pokoje přidáte rozkládací gauč, z ložnice uděláte dětský pokoj, dá se vměstnat i s dětmi. Abyste však takový byt získali, musíte mít našetřeno alespoň 600 000Kč, a čím více je vám let, tím kratší bude doba splácení. Splátka vás tak měsíčně vyjde okolo 17 000Kč, a přeplatíte o více jak milion.
Hypotéka na rekonstrukci
Máte-li k dispozici starý dům, který však potřebuje nutné opravy, je získání hypotéky mnohem snazší, jelikož můžete ručit právě onou nemovitostí. I tak však počítejte s tím, že vyřizování pár měsíců potrvá, a splátky nebudou zrovna malé. Při dnešních cenách materiálu zaplatíte za rekonstrukci téměř tolik, co ještě před pár lety za nově postavený dům.
Hypotéka na stavbu domu
Získat hypotéku na stavbu domu už vůbec není snadné. Pro začátek potřebujete pozemek, a také výpočet pravděpodobné ceny stavby, který vám udělá architekt, a také stavební firma. Ceny materiálu jsou však vysoké, a tak počítejte se sumou, kterou si jen tak někdo dovolit nemůže. Dostupnost hypotéky je pak jen pro opravdu bonitní klienty.
Když se k vám banka otočí zády
Nemáte-li dostatečné příjmy, neb ose vám v registru objevil nějaký ten záznam, s bankou počítat nemůžete. Pro takové případy však existují nebankovní společnosti, u nichž získáte hypotéku snáze, a rychleji, přitom s podmínkami podobnými těm bankovním, a to včetně úrokové sazby. Nebankovní hypotéka je tak poslední dobou čím dál oblíbenější, protože pomáhá i mladým lidem, kteří chtějí bydlet ve vlastním.